FESTIWAL OWOCÓW I WARZYW ŚWIATA

Owoce i warzywa towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Nim człowiek osiedlił się i wynalazł pismo, nasi prarodzice prowadzili koczowniczy tryb życia oraz praktykowali zbieractwo i łowiectwo. Poza złowioną zwierzyną, podstawowym pożywieniem były dziko rosnące rośliny. Tak to było kilkadziesiąt tysięcy lat temu.

Poznanie i wykorzystanie nasion traw, krzewów, drzew owocowych zmieniło znacznie tryb życia. Uprawiane powszechnie były zboża, rzepa, kapusta, groch, fasola, marchew a z owoców jabłka, wiśnie, śliwki, daktyle, cytrusy etc. Odkrycie innych lądów i przywiezienie do Europy ziemniaka i złotego jabłka (jak wówczas nazywano pomidora), zrewolucjonizowało system upraw i żywienia tak, że owoce i warzywa słały się ważnymi i powszechnymi produktami żywnościowymi. Dodajmy do tego historię winogron i wina, mającą ogromne znaczenie dla rozwoju kultury, teatru i innych sztuk oraz niektóre owoce i warzywa, które nawet nabrały znaczenia religijnego.

Warzywa i owoce są stałym gościem na każdym stole niezależnie od kontynentu lub kraju. To wszystko sprawiło, że w dzisiejszych czasach trudno nam sobie wyobrazić śniadanie, obiad czy kolację bez surówki, ziemniaków, pomidorów i owoców.

Warunki klimatyczne warunkują uprawę tych roślin. Stąd też takie bogactwo i różnorodność na świecie. Festiwal Owoców i Warzyw Świata organizowany w Warszawie, ma na celu przybliżyć tę różnorodność. Każdy kraj ma swoje specjalności, przepisy do ich przygotowania. Podczas Festiwalu chcemy pokazać je właśnie poprzez prezentacje, degustację czy okolicznościowe wydawnictwo, magazyn „Owoce i Warzywa Świata”. Nie zabraknie w nim opisów, historii, przepisów, anegdot i ciekawostek oraz prezentacji firm specjalizujących się w owocach i warzywach.

Na Festiwalu będziemy prezentować mało znane owoce i warzywa krajów czy regionów takie jak owoce – cherymoja, cyfomandra, jabłko różane, kaki, karambola, kumkwat, pitahaja, papaja, rambutan, tamarillo; warzywa – arracacha, chrzan japoński, daikon, jukka, kohlrabi, lotos orzechodajny, paprotki, topinambur. Apetyczne, znane czy mało znane nazwy to już zapowiedź niezwykłych prezentacji owoców i warzyw świata. Wśród nich nie brakuje polskich specjalności, takich jak: jabłka, śliwki, buraki, kapusta, rabarbar i inne.

Poznamy także historie jabłek, winogron, mango, daktyli, owoców cytrusowych, marchewki, ziemniaka, awokado oraz sposobów ich przetwarzania we wspaniałe przysmaki. Ważnymelementem edukacyjnym i promocyjnym będzie pokazanie walorów zdrowotnych tych produktów.

Dzieci i dorośli będą mogli też skorzystać z degustacji i głosować w plebiscycie na najlepsze i najsmaczniejsze owoce i warzywa Festiwalu

Adrian Kołodziejczyk, tel. +48 22 297 66 25 , e-mail: ak@festiwale.co
Cezary Kopczyński, tel. +48 22 297 66 24, e-mail: ck@festiwale.co
Anna Legutko, tel. +48 22 297 66 26, e-mail: al@festiwale.co